Testovi mobitela

XIAOMI Redmi2

Redmi2 Redmi2 Redmi2 Redmi2 Redmi2 Redmi2 Redmi2 Redmi2 Redmi2 Redmi2 Redmi2 Redmi2 Redmi2 Redmi2 Redmi2 Redmi2
Ocijeni mobitel:
Osnovne informacije
Predstavljen 01-2015
Vrsta uređaja Smartphone
Dual SIM Da
Frekvencija 850 / 900 / 1800 / 1900 / 4G
Hrvatski izbornik Da
Dimenzije uređaja (mm) 134 x 67,2 x 9,4
Masa uređaja (g) 133
Operativni sustav Android 4.4 KitKat
Chipset Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410
Procesor Cortex-A53
Frekvencija procesora 1,20 GHz
Broj jezgri procesora 4
Grafički procesor Adreno 306
Ekran i tipkovnica
Dijagonala ekrana (inča) 4,7
Rezolucija ekrana 720 x 1280
Tehnologija ekrana IPS LCD
Broj boja ekrana 16,7 milijuna
Vrsta ekrana Osjetljiv na dodir
Pikseli po inču (ppi) 312
Multitouch Da
Tipkovnica Virtualna
Memorija
Interna memorija telefona 8 GB
RAM memorija 1 GB
Utor za memorijsku karticu microSD
Memorijska kartica 32 GB
Telefonski imenik Neograničeno
Kamera
Rezolucija stražnje kamere 8 megapiksela (3264 x 2448)
Rezolucija prednje kamere 2 megapiksela (1920 x 1152)
Bljeskalica LED
Autofokus Ne
Rezolucija video snimanja 1920 x 1080
Prijenos podataka
GPRS Da
EDGE Da
UMTS (3G) Da
HSDPA / HSUPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
LTE (4G) Ima
Infracrveni port (IrDA) Ne
Bluetooth Da (4.0)
NFC Ne
WLAN WiFi 802.11 b/g/n
WiFi hotspot Da
DLNA Da
Flash Da
HTML5 Da
Baterija
Vrsta baterije Li-Ion
Kapacitet baterije (mAh) 2200
Brzo punjenje Ne
Bežično punjenje Ne
Multimedija
Diktafon Da
Glazbeni player Da
Video player Da
FM radio Da
3,5 mm ulaz Da
USB microUSB 2.0
HDMI Nema
MHL Da
Dodatne funkcionalnosti
E-mail klijent Da
MMS Da
Java Da
Navigacija GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou
Organizator Da
Dodatno MIUI 6.0, dolazi u crnoj, bijeloj, žutoj, ružičastoj i zelenoj boji, Miracast, brzo punjenje bat.
Mobil.hr testovi
Vrijeme uključivanja uređaja (s) 36
Vrijeme uključivanja kamere (s) 4
Benchmark test Quadrant (bodova) 11792
Trajanje baterije u praksi (dana) 2
Dužina kabela punjača (cm) 100
Gdje kupiti
Cijena 1373 kn
Info Honorbuy.com



http://www.honorbuy.com/
Pogledajte cijenu mobitela na nabava.net
Nabava.net

 

Mali Mi4
Autor: Ivan Luzar

Umanjena verzija modela Mi4, Xiaomi Redmi2 je rijedak model u segmentu s LTE-om

14.03.2015.

 

Nakon flagshipa Mi4 na testu imamo umanjenu verziju, Xiaomi Redmi2. Sličnosti ima, ali razlika je još više. Unatoč tome, nedvojbeno se radi o Xiaomi uređaju. Kroz detaljan test saznajte kako se Redmi2 pokazao u našim rukama te što je preuzeo od većeg brata.

Sadržaj pakiranja

Smeđa kartonska kutija, slična onoj Mi4, krije Redmi2 smartphone, maleni USB ispravljač za američko tržište, micro USB kabel duljine 100 cm te zaštitnu foliju za ekran. Uz naš testni model dobili smo i bijelu zaštitnu preklopnu futrolu, napravljenu od plastike, no teksturom sličnoj koži. Futrola također ima i prozor na prednjoj stranici koji nudi pregled dijela ekrana na kojem se nalazi prikaz pozivatelja pri pozivu.

Ergonomija, dizajn i izrada

Naš testni Redmi 2 bio je u bijeloj verziji, no Redmi 2 je dostupan i u crnoj. Kod oba modela prednja stranica je crne boje dok je stražnja, lagano gumirana stranica, izmjenjiva. Iako je stražnja stranica izmjenjiva i izrađena od plastike, Redmi2 je dosta čvrst mobitel. Nekakvih škripanja kućišta ili izvijanja i pri čvršćem pritisku nismo primijetili. Redmi2 gotovo je idealne veličine za jednoruko korištenje. Do vrha i dna ekrana lakoćom smo mogli potegnuti palcem, bez potrebe za akrobacijama mobitela na dlanu.

 

Odličnoj ergonomiji u prilog idu i tipke za otključavanje i reguliranje volumena smještene na desnoj strani i idealno pozicionirane za pritisak palcem. Lijeva bočna stranica potpuno je prazna dok je gornja udomila samo 3,5 mm audio priključak. Donja stranica je također prilično prazna te na njoj pronalazimo samo mikrofon i microUSB priključak. Stražnja stranica je nešto popunjenija, ima na vrhu podosta izbočenu kameru te lijevo od nje LED bljeskalicu, a desno maleni zvučnik. Iznad kamere nalazimo dodatni mikrofon za uklanjanje okolinske buke, a pri samom dnu Xiaomijev logotip, sjajne, pomalo metalne izrade, umetnut u stražnju stranicu.

 

Ispod ekrana nalazimo kapacitivne tipke za meni, home i nazad, a ispod njih malenu plavu LED diodu, koja služi za notifikacije.

Ekran i tipkovnica

4,7-inčni IPS ekran zaštićen je Corning Gorilla Glassom 2 te ima 720p rezoluciju. Tvornička kalibracija ekrana dosta je topla, čime je kontrast toplijih tonova umanjen. Dostupne su još i toplija kalibracija, ali i hladnija koja je više na tragu nekih neutralnijih ekrana, no tik prehladna. Moguće je i mijenjati količinu zasićenja ekrana, no promjena na prikazu nismo primijetili. Kutovi gledanja su vrlo dobri, čak bolji nego na većini IPS panela s kojima smo se susreli. Zbog sitnijeg teksta unutar UI, primjetna je i pikselizacija teksta, no nakon kraćeg perioda privikavanja, pikselizaciju smo prestali primjećivati. Osvjetljenje je dovoljno i za dobru čitljivost i pri suncu, a može se dosta nisko spustiti u mraku čime je čitanje u potpunom mraku znatno ugodnije nego kod drugih modela.

 

Predinstalirane na Redmi2 su standardna Googleova tipkovnica za KitKat te MIUI-jeva za unos kineskih znakova. Standardna tipkovnica dozvoljava konfiguriranje više jezika za koje je i dostupna ispravka grešaka. Ispravljanje grešaka za hrvatski jezik radi relativno dobro, sve bolje s dužim korištenjem. Grešaka pak i nismo radili previše, budući da je touch screen prilično precizan, a 4,7 inča nije premalena dijagonala za ugodno tipkanje.

Operativni sustav, sučelje i brzina rada

S MIUI-jem Redmija2 imali smo se prilike susresti već na njegovom velikom bratu, flagshipu Mi4. Od tog se susreta malo što promijenilo. Još uvijek je na prvu teško prepoznati da se radi o Android uređaju. Cijeli operativni sustav mnogo je šareniji, sličniji iOS6 nego vanilla Androidu. Dizajnom dominiraju bijela boja i flat ikonice koje djeluju dotjerano. Tekst sustava je nešto sitniji nego kod ostalih Android modela pa je ponekad, računajući i na dijagonalu od 4,7 inča, teško čitljiv. Veličinu teksta nekih UI elemenata moguće je povećati, primjerice tekst u postavkama, no tekst u aplikacijama je nepromijenjene veličine.

 

MIUI je u šestoj generaciji, verzije 2.8.0, a zanimljivo je da se radi o beta verziji operativnog sustava, čije zakrpe izlaze na tjednoj bazi. „Ispod haube“ MIUI 6 pogoni Android 4.4.4. Lockscreen je i dalje vrlo jednostavan te osim sata ne nudi nikakve druge informacije. Potezanjem prsta prema gore ekran se otključava, a potezanjem od desno prema lijevo, otvara se kamera. Homescreen i dalje prima 20 ikona u rasteru 5x4 te još dodatne 4 u dock, a nedostaje tradicionalni App drawer popis svih aplikacija. Sve instalirane aplikacije smještaju se na home screen gdje se pak mogu svrstavati u mape.

 

Unatoč težim promjenama Android sustava, brzina rada je i dalje veoma dobra. Nekih duljih učitavanja nismo primijetili, niti kod otvaranja aplikacija. Neke pak aplikacije su nešto sporije u radu, poput Facebooka i Twittera, no ne sporije nego kod ostalih modela, čak i jače kategorije.

Tijekom korištenja smo pak često znali susretati greške u kojima bi se cijeli MIUI sustav znao srušiti, češće pri korištenju aplikacija koje su došle predinstalirane nego kod onih koje smo skidali s Play Storea. Druga greška koju smo imali bila je nedostatak multitasking menija, u kojem bismo mogli gasiti aplikacije, a koji bi trebao biti dostupan pri duljem pritisku na home tipku. Nekad bi nam se desilo da se MIUI sruši, no češće se ne bi desilo ništa, kao da nismo držali tipku pritisnutu. Unatoč tome, MIUI je radio jednako brzo, neovisno o tome koliko smo aplikacija otvarali, stoga zaključujemo da je memory managment dobro riješen. Redmi2 se pokreće za 36 sekundi.

Imenik, pozivi i društvene mreže

Za razliku od imenika na Mi4, imenik Redmija2 moguće je sinkronizirati i s Googleovim računom; stoga skidanje posebnih aplikacija s Play Storea nije potrebno. Imenik i pozivi integrirani su u jednu aplikaciju, no prečaci postoje posebno za imenik, a posebno za pozive. Iz dijela aplikacije za pozive moguće je tražiti kontakte i putem T9 unosa slova.

 

Kvalitetom poziva s jedne i s druge SIM kartice bili smo zadovoljni te je prijem uvijek bio dobar. Glasnoća poziva je bila osrednja, no dovoljno glasna i za pozive uz promet. Pri upućivanju poziva imamo izbor kojom SIM karticom obaviti poziv, a kod primanja poziva, kod imena pozivatelja i broja stoji s koje SIM kartice stiže poziv.

 

Predinstaliranih aplikacija za društvene mreže nema, no mi smo testirali uobičajene aplikacije. Testirali smo Facebook, Twitter i Instagram koji su radili dosta dobro nakon inicijalnog učitavanja i dodatnih međuučitavanja sadržaja. Ipak, kod dužeg pregledavanja feeda, bilo u Instagramu, Twitteru ili Facebooku, znala se desiti greška nakon koje bi se aplikacija srušila, a nakon nekoliko sekundi i cijeli MIUI sustav.

E-mail i poruke

Suprotno od običaja Androida, ne nalazimo predinstaliran Gmail već samo standardnu Email aplikaciju, prepravljenu po smjernicama tipičnih za MIUI. Gmail je pak dostupan s Google Play Storea, koji iako nije predinstaliran, radi bez ikakvih problema, jednako kao i na drugim uređajima.

 

Aplikacija za SMS također je redizajnirana u maniri MIUI-a, no po funkcionalnosti je ostala ista. Razgovori putem SMS-a slažu se u razgovore s određenim kontaktom, a poruke unutar razgovora kronološki, neovisno o tome s koje SIM kartice dolaze i odlaze poruke. Prije slanja SMS-a moguće je odabrati s koje SIM kartice poslati poruku.

Procesor i memorija

Novi Qualcommov MSM8916 Snapdragon 410 broji četiri jezgre, od kojih svaka ima takt od 1,2 GHz. Naša testna verzija Redmija 2 bila je slabija, s 1 GB RAM memorije, koja nosi sa sobom i 8 GB pohrambenog internog prostora. Dostupna je i jača, Enhanced verzija, s 2 GB RAM memorije, koja pak ima 16 GB interne memorije.

 

Od spomenutih 8 GB pohrane, korisniku je dostupno tek 4,9 GB. Kome je 4,9 GB pretijesno, memoriju može proširiti microSD karticama kapaciteta do 32 GB, dostupnim već od 120 kuna.

Baterija i trajanje

Xiaomi Redmi2 za svoje specifikacije ima bateriju pristojne veličine. 2200 mAh daje mu vrlo dobru autonomiju. Aktivnijim korištenjem od oko sat vremena surfanja i dopisivanja, 30 minuta slušanja glazbe i oko 20 minuta poziva, na kraju dana bismo imali oko 40% preostalog kapaciteta, uz uključene sinkronizacije i automatsko osvjetljenje zaslona. Nešto umjerenijim korištenjem, zaključujemo da bi baterija Redmija2 mogla izdržati i preko dan i pol, gotovo pa dva.

Multimedija, FM radio, glazba

Glazbeni player nudi mogućnost reproduciranja glazbe pohranjene na Redmi2, dosta velik izbor glazbe kineskih izvođača, ali i znatno manji europskih i američkih. Klasično, glazba pohranjena na Redmi2 sortira se prema pjesmi, izvođaču ili prema albumu, a aplikacija, slično kao i Google Play Music, nudi pohranu u oblaku, no dosta je spora, a učitavanje glazbe dugo traje.

 

Budući da u paketu nismo dobili slušalice, kvalitetu reprodukcije smo testirali Sonyjevim MDR-EX10LP in-ear slušalicama. Zvuk je bio relativno bučan i čist, s izraženim bassovima, no visoki tonovi su se na većem volumenu pomalo gubili. Slične kvalitete je i ugrađeni mono zvučnik koji je dobrog bassa, no na nižem volumenu zvuka. Visoki tonovi se također gube s povećanjem volumena, no na srednjoj glasnoći kvaliteta zvuka je dosta balansirana.

 

S reprodukcijom videa i pregledavanjem slika nismo imali nikakvih problema. Reproduciranje .mkv i .avi datoteka je veoma glatko, s tek nešto duljim učitavanjem Full HD zapisa, koje baš i nema smisla pregledavati na 720p mobilnom uređaju. Galerija objedinjuje prikaz video zapisa i slika, a samo isčitavanje slika nešto je sporije kod onih veće rezolucije.

 

Ugrađeni FM radio je zahtijevao spojene slušalice koje služe kao antena. Prijem radija je dobar, a kvaliteta usporediva s onom iz glazbenog svirača. Moguće je i pohraniti radio postaje čije se ime ispisuje zahvaljujući RDS-u.

Fotoaparat i video

Prednja 8-megapikselna kamera Redmija2 dosta je toplih boja, a i ima ponešto problema s izoštravanjem. Problem ne leži u nemogućnosti kamere da izoštri određeni objekt već u krivoj procjeni objekta kojeg treba izoštriti. Ipak, kako bismo pomogli softveru kamere, ručno smo odabirali točku koju želimo fokusirati te su nakon toga slike bile mnogo bolje kvalitete. Šuma nema samo pri odličnom osvjetljenju dok ga već i manje opadanje svjetlosti prilično podiže. Kameru je potrebno nešto dulje držati mirnom, makar ne koristili HDR pa su neke slike i zamućene zbog pokreta.

 

Video pak pati od jednostavnih boljki, pretoplih boja i podosta krive oštrine. Fiksiranog je fokusa tijekom snimanja pa stoga neki objekti u pokretu, pogotovo u daljini, djeluju dosta izduženo i mutno. Sama kamera je pak spremna za slikanje nakon dugih 4 sekundi, bilo da se pokretala iz lock ili homescreena. Sučelje je pak prilično jednostavno te nudi slikanje i snimanje videa odmah pri paljenju aplikacije. Unutar aplikacije dostupni su i mnogi filtri, no oni uglavnom samo mijenjaju boju. Kamerom je moguće snimati HDR i panoramu, a u ručnom modu moguće je mijenjati ISO i balans bijele.

 

Prednja 2-megapikselna kamera je ispranih boja i slabog kontrasta, no posjeduje prepoznavanje lica koje uz lice ispiše i spol te dob onoga kojeg slika. Broj godina i spol pogodi dobro,  tek jednu ili dvije godine iznad realnog broja. Smisao ove funkcije je za zabavu.

 

Fotografirano sa Xiaomi Redmi2

 

Za fotografije u originalnoj veličini kliknite na link:

http://1drv.ms/1Fj7eEB

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426278953.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426278972.jpg http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426278992.jpg

Povezivost i Internet pretraživač

Iako se nalazi u nižoj srednjoj klasi, Redmi2 raspolaže s LTE povezivosti, koju se u ovoj klasi rijetko viđa. Wi-Fi je dostupan do n brzina dok je Bluetooth podržan u 4.0 verziji. Nedostatak NFC-a Redmi2 pak nadoknađuje Miracast bežičnim povezivanjem ekrana.

 

Browser Redmija2 je kao i kod ostatka sustava promijenjena dizajna, no nije preuzeo neke dizajnerske elemente samo s iOS-a već i s Windows Phonea od kojeg je preuzeo i donju navigacijsku traku za browser u kojoj se prikazuju tipke za back i forward te pregled tabova i opcije. Pali se gotovo trenutno te je odmah spreman za pregledavanje interneta dok se kompleksniji Chrome pali oko 2 sekunde, nakon čega nudi gotovo jednake performanse kao i standardni browser.

Benchmark test

Quadrant standard smješta Redmi2 očekivano na prvo mjesto, ispred HTC One X-a, s osvojenih 11.792 boda. Detaljniji Vellamo dijeli svoj benchmark u tri odjeljka. Browser dio testa Redmi2 polaže s 1192 boda te zauzima posljednje mjesto na ljestvici, ispod Motorole RAZR i. Višejezgreni benchmark Redmi2 ipak gura malo više na ljestvici te se sa svojih 1235 bodova smješta u društvo višeplasirane Motorole Moto G i slabijeg Nexusa 4. Jednojezgreni test pak daje Redmiju2 771 bod, družeći se na ljestvici sa sličnim društvom, nešto jačim Nexusom 7 iz 2012 te slabijom Motorolom Moto Razr i.

Navigacija

GPS navigaciju testirali smo besplatnim Nokijinim HERE kartama koje nude dobru pokrivenost Hrvatske. Nakon skidanja 350 MB karata, GPS lock smo imali relativno brzo, unutar 10 sekundi, a po običaju ovisio je o vedrini neba.

Uredski paket

U dosta velikom popisu predinstaliranih aplikacija na Xiaomiju Redmi2 nismo našli nikakav uredski paket, osim kalkulatora, redizajniranim u skladu s MIUI. Otvaranje datoteka tipičnih za uredsku upotrebu iskušali smo Microsoft Office mobileom i WPS Officeom. Oba su radila jednako brzo i bez problema otvarala sve datoteke, no ipak nešto sporije nego jači modeli, pogotovo pri učitavanju kompleksnijih datoteka. 720p ekran pak zahtijeva poneko zumiranje na sitniji tekst unutar tekstualnih datoteka.

Organizator i alarm

Na Redmi2 smo pronašli MIUI-evu kalendarsku aplikaciju, no nismo je uspjeli pokrenuti. Pri pokretanju desila bi se greška koja bi prvo srušila aplikaciju te nakon nekoliko sekundi i cijeli MIUI sustav. Stoga smo s Play Storea skinuli Googleovu vlastitu kalendar aplikaciju koja je pak radila bez problema te pružala standardnu funkcionalnost, uključujući i sinkronizaciju s Google Računom.

 

Alarm, svjetsko vrijeme, štoperica i odbrojavanje spojeni su u jednu aplikaciju.

Aplikacije i igre

Kao i kod Mi4, na Redmi2 nalazimo dosta velik popis aplikacija, no one ponovno nisu prilagođene europskom tržištu. Većina aplikacija je na kineskom jeziku, s tek ponekim dijelovima prevedenima na engleski, primjerice aplikacija za web trgovinu Alibaba.com. Ostatak aplikacija nismo uspjeli dešifrirati, dijelom zbog neznanja kineskog jezika, dijelom zbog grešaka koje su se javljale pri pokretanju aplikacija. Neke bitnije aplikacije pak, poput FM radija, snimača govora i kompasa u potpunosti su prevedene na engleski, a ponekad i na hrvatski jezik. Srećom većina od 1,3 milijuna dostupnih aplikacija s Google Play Storea prilagođena je europskim tržištima.

 

S Redmijem2 odigrali smo nekoliko nogometnih utakmica u FIFA 15, ali i odvozili nekoliko utrka u Real Racingu 3, koji su pak radili relativno dobro. Primijetili smo nekoliko zastajkivanja i prilično dugih učitavanja s vremena na vrijeme, no igre su bile veoma igrive. Jednostavnije igre poput Temple Runa 2 i Texas Pokera radile su bez ikakvih problema i zastajkivanja.

Cijena za Xiaomi Mi4

Xiaomi Redmi2 dostupan je putem Honorbuy.com web shopa. Naša testna verzija s 1 GB RAM i 8 GB ROM memorije stoji 139,99 američkih dolara (ožujak 2015.). S cijenom dostave od 38,40 eura dolazimo do ukupne cijene od 178,39 eura, tj. 1373 kune. Obzirom na specifikacije i performanse, smatramo da je cijena primjerena.

Cool faktor

Netipični MIUI operativni sustav ističe Xiaomi modele u moru jeftinijih i kineskih modela, koji češće dolaze s jednostavnijim promjenama na standardnom Android sustavu.

Zaključak testa

Redmi2 ponajviše privlači cijenom i kvalitetom izrade, koja je dobra neovisno o cijeni. IPS ekran i LTE povezivost prava su rijetkost u low-end kategoriji, a i ostalim specifikacijama Redmi2 se gura i u srednju kategoriju. Izvedba Android sustava je nešto lošija - ne samo da ima bugova već nije niti u potpunosti prilagođen europskom, a još manje hrvatskom tržištu. Unatoč tome, u nadi da će tjedni updateovi zgaziti bugove, zaključujemo da je Redmi2 dobar uređaj, koji mnogo dobroga prenosi s Mi4 u manji i jeftiniji paket.

 

Plus

+ Izrada

+ Ekran

 

Minus

- Operativni sustav je nestabilan

- Nije u potpunosti prilagođen europskom tržištu

Konkurencija - Microsoft Lumia 535

Nešto jeftinija Lumia 535 nudi veći ekran od 5 inča, no osjetno nižu rezoluciju (540x960), a time i oštrinu spram Redmija2. Lumia ima i nešto slabiji Snapdragon 200 čipset, spram 410 u Redmi2. Oba pak nude 8 GB ROM i 1 GB RAM memorije, no Lumia može primiti microSD kartice do 128 GB, spram 32 GB u Xiaomiju. Lumia ima i skromniju kameru i bateriju, ali i nižu cijenu od 1.099 kuna.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426279010.jpg

Konkurencija - Zopo ZP1000S

Zopo ZP1000S je sličnih specifikacija. Nudi 720p ekran, no u većih 5 inča spram 4,7 na Xiaomiju. Četverojezgreni MediaTek procesor Zopa, otprilike je iste brzine kao i Snapdragon 410 na Xiaomiju, a oba imaju i 1 GB RAM memorije. Zopo pak ima osjetno više pohrambenog prostora, 32 GB. Oba imaju 8 megapikselne stražnje i 2 megapikselne prednje kamere. Zopo ZP1000S dostupan je po nešto višoj cijeni od 1.599 kuna.

 

©Mobil.hr, 03/2015.

http://usporedilica.mobil.hr/usporedilica_v2/img/testovi/1426279049.jpg

 

 

 

Komentari

Trenutno nema komentara.

Odgovori